​W porównaniu z innymi krajami europejskimi, skala ograniczeń gospodarczych w Polsce należy do najmniejszych - powiedział wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Musimy się przygotowywać na fazę wychodzenia z pandemii, co mam nadzieję, rozpocznie się w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy - dodał.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, skala ograniczeń, jeżeli chodzi o działalność gospodarczą w Polsce, należy do najmniejszych. I do najmniejszych należy też skala strat gospodarczych - powiedział w środę Gowin w Polsat News.

Przypomniał, że rok 2020 Polska zakończyła recesją na poziomie 2,8 proc. Jeżeli chodzi o duże i średnie kraje Unii Europejskiej, to wynik zdecydowanie najlepszy - wskazał.

Jak dodał, "teraz musimy się przygotowywać już na kolejną fazę, czyli fazę wychodzenia z pandemii, co mam nadzieję, że rozpocznie się już w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy".

W ocenie szefa MRPiT, lockdown oraz jak najszybsza akcja szczepień "to wszystko da dobre efekty tylko wtedy, jeżeli nałoży się na to czynnik solidarności społecznej".

Każdy z nas dzisiaj, musi się poczuwać do współodpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za innych, stąd po raz kolejny apeluję do każdego o ścisłe trzymanie się rygorów sanitarnych - powiedział Gowin.