Biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup pomocniczy tej diecezji Andrzej Iwanecki są zakażeni koronawirusem – poinformował PAP rzecznik tamtejszej kurii ks. Krystian Piechaczek. Obaj biskupi do 11 kwietnia nie będą uczestniczyli w mszach.

Według komunikatu kanclerza Kurii Diecezjalnej w Gliwicach ks. Sebastiana Wiśniewskiego, dodatni wynik dał przeprowadzony test na koronawirusa, któremu biskupi poddali się we wtorek.

W związku z tym odwołana została Msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, zaś liturgie Triduum Paschalnego sprawowane będą w katedrze gliwickiej zgodnie z planem przez miejscowych kapłanów. Sami biskupi odwołują swoją obecność na mszach św. do 11 kwietnia.

Jest apel do tych, którzy mieli kontakt z biskupami

Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach uczestniczyły w liturgiach sprawowanych przez biskupów i miały z nimi bezpośredni kontakt, prosimy o baczną obserwację swojego stanu zdrowia, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów o pilny kontakt z lekarzem - napisał kanclerz.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach od 6 do 9 kwietnia nie będzie przyjmowała interesantów. Wszystkie sprawy należy załatwiać telefonicznie lub mailowo. 

Kuria przypomina w komunikacie kanclerza wszystkim księżom o obowiązku zachowania państwowych wymogów sanitarnych oraz kościelnych wytycznych dotyczących sprawowania liturgii w świątyniach. Apeluje także do wszystkich o rozwagę i stosowanie się do zasad sanitarnych, a także przyjęcie ze zrozumieniem ograniczeń. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji księży biskupów, wszystkich chorych, służby zdrowia oraz o szybkie ustąpienie panującej epidemii - dodał ks. Wiśniewski.

Krytyczna sytuacja na Śląsku

W woj. śląskim potwierdzono ostatniej doby 6092 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. To najwyższa dzienna liczba zakażeń w regionie od początku pandemii. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań i hospitalizacji. Szef resortu zdrowia brał tego dnia udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Katowicach.