22-letni Tadej Pogacar zwyciężył w największym wyścigu kolarskim świata: Tour de France! Słoweniec wyprzedził swego rodaka Primoza Roglica i Australijczyka Richiego Porte.

Urodzony 21 września 1998 roku Pogacar jest drugim najmłodszym zwycięzcą w historii "Wielkiej Pętli": młodszy był tylko 19-letni Francuz Henri Cornet, który wygrał drugą edycję wyścigu, w 1904 roku.

Co więcej, Słoweniec sięgnął po końcowe zwycięstwo w swoim debiucie w Tour de France. Poprzednim kolarzem, który w swoim pierwszym starcie stanął w Paryżu na najwyższym stopniu podium, był Francuz Laurent Fignon, a dokonał tego w 1983 roku.

Na podium Tadej Pogacar założył koszulki białą i białą w czerwone grochy - wygrał bowiem również klasyfikację młodzieżową i górską tegorocznej edycji TdF.

W klasyfikacji punktowej zwyciężył Irlandczyk Sam Bennett, który wyprzedził rekordzistę tego rankingu, zdobywcę siedmiu zielonych koszulek, Słowaka Petera Sagana.

Bennett wygrał również, po finiszu na Polach Elizejskich, ostatni etap wyścigu: z Mantes-la-Jolie do Paryża (122 km).

Drużynowo triumfowała natomiast w tegorocznym TdF - podobnie jak przed rokiem - hiszpańska ekipa Movistar.

Tour de France 2020: Pierwsze słoweńskie zwycięstwo

Tadej Pogacar jest pierwszym słoweńskim kolarzem, który wygrał Tour de France.

W sumie w 107 edycjach "Wielkiej Pętli" triumfowali zawodnicy z 15 krajów.

Najwięcej - bo aż 36 - zwycięstw zapisali na swym koncie Francuzi, którzy jednak bardzo długo już czekają na nowy sukces: ostatnim zawodnikiem znad Sekwany, który stanął na najwyższym stopniu podium TdF, był Bernard Hinault w 1985 roku.