We Włoszech są dwa ogniska koronawirusa i nie ma dowodu na istnienie "pacjenta zero", od którego zaczęła się fala zarażeń - taką informację przekazał minister zdrowia Roberto Speranza w Izbie Deputowanych. Przekonywał, że kraj upora się z kryzysem.

Szef resortu przedstawił pilną rządową informację na temat szerzenia się wirusa w kolejnym dniu kryzysu, gdy liczba zgonów osób zarażonych wzrosła do 12, a potwierdzonych przypadków zachorowań sięgnęła 424.

Pierwsze ustalenia wskazują, że są dwa ogniska: jedno szersze w Lombardii i jedno w Wenecji Euganejskiej i to z nich pochodzą inne przypadki - wyjaśnił minister. Następnie zaznaczył, że te dwa ogniska, które początkowo wydawały się niepołączone, są ze sobą związane.

Zaznaczył, że koronawirus budzi zaniepokojenie, bo przy niskim wskaźniku śmiertelności istnieje wysoki odsetek zarażeń, co oznacza, że może zaatakować w dużym stopniu najsłabsze grupy ludności, w tym osoby starsze.

Izolowanie zarażonych jest jedyną drogą gwarantującą ograniczenie szerzenia się wirusa - mówił minister. Położył nacisk na to, że w zdecydowanej większości przypadków wywołuje on łagodne objawy.

Zapewnił: Przy zaufaniu ze strony wspólnoty naukowej i dzięki koniecznym rozporządzeniom wszyscy przezwyciężymy ten kryzys. Włochy są silniejsze od nowego koronawirusa.

Speranza podkreślił: w następnych tygodniach "decydujące będzie indywidualne zachowanie każdego z nas". Zaapelował o przestrzeganie zasad higieny i reguł postępowania ustalonych przez władze medyczne. To przede wszystkim dokładne mycie rąk, unikanie bliskich kontaktów z osobami, które kichają i kaszlą, zachowywanie dystansu 1 metra od takich ludzi.

Minister oświadczył, że włoska służba zdrowia jest jedną z najlepszych na świecie, a w Italii średnia długość życia jest jedną z najdłuższych.

Jesteśmy w awangardzie w dziedzinie leczenia bardzo wielu osób - przypomniał.

“Nie powinniśmy się bać" - zaznaczył Roberto Speranza. Zaapelował o to, by nie prezentować "błędnego wizerunku Włoch".

Włochy są krajem wiarygodnym - podkreślił minister zdrowia.