​Senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu X kadencji. Za kandydaturą Grodzkiego zagłosowało 51 senatorów.

48 senatorów głosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego z PiS. Jedna osoba się wstrzymała - to prawdopodobnie niezależna senator Lidia Staroń.

Głosowanie odbywało się na podpisanych imieniem i nazwiskiem kartach. Kandydatów było dwóch - zgłoszony przez PiS Stanisław Karczewski i zgłoszony przez KO Tomasz Grodzki.

Panie i panowie senatorowie, to jest zwycięstwo demokracji - powiedział Grodzki. Uniósł też gest Victorii. Wznoszę ten gest w chwili triumfu, ale nie mojego. Tę funkcję przyjmuję z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności. Wznoszę ten gest jako przypomnienie czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki "Solidarności", dzięki wielkiej woli całego narodu - powiedział.

Zaznaczył, że przybywa ze Szczecina, który jest "zasiedlony przez odważnych ludzi", który "tworzą mieszankę unikalną w skali naszej ojczyzny". Gdzie nauczyliśmy się, że można, szanując  siebie nawzajem, utrzymywać swoje tradycje, żyć w zgodzie, budując dobrobyt zachodnich rubieży Rzeczpospolitej - mówił nowy marszałek Senatu.

Senat dla opozycji

W wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty, PSL - 3, a SLD - 2. W Senacie zasiadają także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

RELACJA MINUTA PO MINUCIE: Pierwsze posiedzenie Senatu. Opozycja wybrała marszałka

Jak informował Onet w połowie października, Grodzki był "sondowany" przez przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy na stanowisko ministra zdrowia. W zamian miał poprzeć kandydata PiS ma marszałka Senatu.

Propozycja padła od dość ważnego polityka Zjednoczonej Prawicy. Nie potrafię powiedzieć, czy był to jego pomysł, czy było to ustalone "na górze" - mówił Grodzki w rozmowie z Onetem. 

ZOBACZ: Zaskoczenia nie było. Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu