Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która podczas oficjalnego powitania prezydenta Ukrainy w Berlinie nie była w stanie opanować drżenia ciała, na konferencji prasowej tłumaczyła, że powodem było odwodnienie. Zapewniła, że czuje się już dobrze. Szefowa rządu zaczęła w sposób niekontrolowany trząść się na całym ciele, gdy orkiestra wojskowa odgrywała hymny narodowe Niemiec i Ukrainy.

Chwilową niedyspozycję niemieckiej kanclerz zauważyły media relacjonujące powitanie ukraińskiego przywódcy w Berlinie.

Reuters podał, że szefowa rządu zaczęła w sposób niekontrolowany trząść się na całym ciele, gdy orkiestra wojskowa odgrywała hymny narodowe Niemiec i Ukrainy, przy czym Merkel miała zacisnąć usta, bezskutecznie starając się opanować lekki dygot.

Dpa pisze z kolei, że kolana i całe ciało kanclerz zaczęły trząść się, gdy stojąc obok Zełenskiego czekała na wspólny przegląd gwardii honorowej oraz później, po jego zakończeniu.

Na zorganizowanej około godziny później konferencji prasowej z udziałem ukraińskiego prezydenta Merkel z uśmiechem wyjaśniła, że zdążyła od tego czasu wypić trzy szklanki wody. Najwyraźniej tego potrzebowałam i czuję się już bardzo dobrze - zapewniła.

Dpa przypomina, że podobne drżenie w przeszłości obserwowano u Merkel już kilkakrotnie podczas oficjalnych okazji; wówczas jako przyczynę podawano odwodnienie organizmu i panujący upał.

Merkel ma 64 lata, na czele rządu Niemiec stoi od 2005 roku.