​Uważam, że nie ma alternatywy dla naszej koalicji z PSL i SLD w sejmikach - powiedział w czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że cieszy się z deklaracji liderów ludowców i Sojuszu wykluczających możliwość zawarcia koalicji z PiS.

W wyniku niedzielnych wyborów samorządowych PiS zdobyło samodzielną większość w 6 sejmikach wojewódzkich, a Koalicja Obywatelska w jednym. W pozostałych prawdopodobne jest uformowanie się koalicji z udziałem radnych mniejszych komitetów: PSL, SLD Lewicy Razem albo Bezpartyjnych Samorządowców.

Pytany na konferencji prasowej liderów Koalicji Obywatelskiej, czy rozmawiał już z liderami SLD i ludowców o sejmikowych koalicjach, Schetyna odparł, że takich rozmów jeszcze nie było.

Na razie konsultujemy je na poziomie lokalnym, regionalnym. Oczywiście będziemy rozmawiać, ale jeszcze trochę czasu jest potrzebne - mówił. Ja uważam, że tu nie ma alternatywy - zaznaczył szef Platformy.

Podkreślił w tym kontekście, że cieszy się z deklaracji prezesa ludowców i szefa SLD wykluczających możliwość zawarcia koalicji z PiS.

Uważam, że to ma sens, żebyśmy pokazali, że wyciągnęliśmy wnioski z tego, że nie byliśmy może wszyscy razem przy kampanii i przy urnach wyborczych, ale tutaj chcemy być razem, żeby bronić tego, co jest najważniejsze, czyli demokracji i podmiotowości samorządu - dodał Schetyna. 

(ph)