O tym, że promieniowanie słoneczne szkodzi naszej skórze, że może nawet prowadzić do powstania zmian nowotworowych - lekarze mówią od dawna. Przekonują, by nie wystawiać się na nadmiar promieniowania ultrafioletowego, by chronić skórę kremami z odpowiednim filtrem. Trudno jednak znaleźć bardziej przekonujący dowód tych zagrożeń, niż zdjęcie opublikowane niedawno w czasopiśmie "New England Journal of Medicine".

Zdjęcie przedstawia 69-letniego mężczyznę, którego twarz po lewej stronie wydaje się znacznie starsza. Jak informuje Jennifer Gordon, dermatolog z Northwestern University, mężczyzna przez 28 lat pracował jako kierowca ciężarówki i nigdy nie używał kremów z filtrem.

Dokładne badania pokazują, że jego twarz zdradza silne ślady uszkodzeń wywołanych właśnie przez promieniowanie słoneczne.

Promienie UVA, szkodliwe dla wewnętrznych warstw skóry, łatwo przenikają przez szyby samochodowe. Mogą okazać się groźne także w pochmurne dni. Kierowca, które całe lata spędził za kierownicą po lewej stronie auta, był znacznie bardziej narażony na promienie UVA padające z lewej strony. Stąd tak znaczna różnica stanu lewej i prawej strony twarzy mężczyzny.

Bohater zdjęcia zgłosił się do lekarzy, bo - jak twierdzi - zmęczyły go ciągłe pytania wnuków o przyczynę jego niezwykłego wyglądu. Na szczęście, choć badania wykazały silne uszkodzenia skóry, nie ma żadnych oznak choroby nowotworowej.