Ziemi i technologiom kosmicznym w codziennym życiu poświęcony był ostatni dzień zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Od piątku w Kielcach rywalizowało 37 zespołów. Zmagania odbywały się na specjalnie przygotowanym torze symulującym wulkaniczny rejon Czerwonej Planety. Zobaczcie transmisję z ostatniego dnia rywalizacji!

European Rover Challenge 2021 to siódma już edycja zawodów łazików marsjańskich.

Tor dla tegorocznych zmagań powstał na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej, a inspirowany był fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia.

Wybudowano na nim m.in. blisko trzymetrowy wulkan, odtworzono kanały lawowe i kratery. Tor był aktywny: w trakcie zmagań łazików niektóre wulkany mogły symulować erupcję gazu czy pary. Pułapką - dla zespołów, które ich nie zauważą - mogły okazać się jaskinie wulkaniczne.

Niedziela - dzień Księżyca

Kieleckiej imprezie towarzyszyły prelekcje i warsztaty podzielone na trzy bloki tematyczne.

Piątek 10 września poświęcony został w całości Marsowi. Sobota 11 września była dniem Księżyca. 

Dzień ostatni - niedziela 12 września - poświęcony był natomiast Ziemi i technologiom kosmicznym w codziennym życiu.

W trakcie zawodów swoją wiedzą i doświadczeniami dzielili się z uczestnikami zmagań specjaliści. Do Kielc zjechali m.in. wiceszef NASA, były astronauta, Robert Cabana, eksperci z Europejskiej i Polskiej Agencji Kosmicznej, amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa i Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, która zarządza interesem publicznym w obszarze m.in. globalnego systemu nawigacji satelitarnej w Europie GNSS w takich projektach jak EGNOS, GALILEO czy COPERNICUS.

Symulacje misji kosmicznych w Pile: O placówce Lunares opowiadają Agata Mintus i Leszek Orzechowski

Agata Mintus i Leszek Orzechowski opowiadają dziennikarzowi RMF FM Grzegorzowi Jasińskiemu o placówce Lunares w Pile, gdzie odbywają się symulacje misji kosmicznych.

Lunares powstało w 2017 roku: celem było zbudowanie w Europie placówki, w której można byłoby prowadzić symulacje misji kosmicznych i która mogłaby skupiać się na izolacji, badaniach medycznych, badaniach psychologicznych i socjologicznych.

Misje trwają w Lunares dwa tygodnie. Na ten czas zamykanych jest 6 osób. Chodzi o badania ich zachowania w warunkach pełnej izolacji od świata zewnętrznego na względnie niewielkiej powierzchni. Można tam badać m.in. to, jak ludzki organizm dopasowuje się do doby o innej niż ziemska długości. Uczestnicy mają możliwość spacerów kosmicznych w dużym hangarze, tam testowane są skafandry, badana jest możliwość współpracy: człowiek - robot. Do Lunares agencje kosmiczne przesyłają także – do przetestowania jeszcze przed lotem w kosmos – prototypowe urządzenia.

Łaziki marsjańskie rywalizują na torze w Kielcach: Zobacz transmisję!

Zobacz, jak przebiegały zmagania w poprzednich dniach!