Koncern farmaceutyczny "Pfizer" stracił wyłączne prawa na patent do głównego związku chemicznego używanego do produkcji Viagry - tak więc na rynek trafią tańsze odpowiedniki leku na męską impotencję.

Sąd w Londynie orzekł, że patent do czynnego związku (cytrynian sildenafilu) przyznany Pfizerowi w 1993 roku jest nieważny, ponieważ związek ten nie jest wynikiem naukowego odkrycia dokonanego przez "Pfizera", lecz był znany wcześniej. Przed 1993 rokiem naukowcy brytyjscy przewidzieli, że czynny związek zwielokrotnia efekty tlenku azotu, który odgrywa kluczową rolę przy erekcji. Cytrynian sildenafilu osłabia działania związku chemicznego, który ogranicza działania tlenku azotu.

Sędzia sądu odwoławczego uznał zasadność skargi innego amerykańskiego konkurenta "Pfizera" - "Lilly Icos", który kwestionował monopol "Pfizera" do aktywnego składnika. "Lilly Icos" argumentował, że "Pfizer" niesłusznie broni monopolu, którego de facto nie ma, a tym samym konkuruje nierzetelnie na rynku i paraliżuje program badań naukowych konkurentów. Postępowanie sądowe trwało półtora roku.

05:50