Rewolucyjną metodę leczenia raka kości odkryli francuscy naukowcy. Twierdzą, że po raz pierwszy od 30 lat udało się opracować terapię, która może znacznie zwiększyć szansę przeżycia pacjentów cierpiących na nowotwory atakujące szkielet.

Według badaczy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych w Nantes, wstrzykiwanie proteiny o nazwie BRD4-JQ1 to metoda, która po raz pierwszy nie tylko hamuje rozwój samego nowotworu, ale również przywraca równowagę pomiędzy komórkami kościotwórczymi (tzw. osteoblastami) i komórkami kościogubnymi (tzw. osteoklastami). Przywraca to mechanizmy, które umożliwiają prawidłowe kształtowanie się kości.

Badania francuskich naukowców dotyczą leczenia pierwotnego raka kości, który atakuje głównie dzieci i nastolatków. Sugerują oni jednak, że nowa metoda może być również skuteczna w leczeniu przerzutów nowotworów kości oraz takich schorzeń jak osteoporoza.

Na razie jednak doświadczenia przeprowadzono na myszach oraz na tkankach ludzkich w warunkach laboratoryjnych. Spektakularne rezultaty tych badań opublikowane zostały już jednak w specjalistycznym piśmie "Nature Communications".

(mpw)