Kolejny krok na drodze do stworzenia skutecznej szczepoionki przeciwko wirusowi HIV. Międzynarodowy zespół naukowców znalazł odpowiedź na pytanie, co sprawia, że niektórzy nosiciele tego wirusa są odporni i nie chorują na AIDS. Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Science", istotne znaczenie mają drobne różnice w strukturze białka, które pomaga układowi immunologicznemu znaleźć i zniszczyć zainfekowane komórki.

Odporność na HIV jest rzadka, z wirusem radzi sobie w naturalny sposób organizm jednej na 300 zakażonych osób. W badaniach prowadzonych przez wiele zespołów naukowych porównano materiał genetyczny aż 900 takich odpornych pacjentów z DNA ponad 2.5 tysiąca przeciętnych nosicieli HIV.

Okazało się, że istotne znaczenie może mieć rejon genomu kodującego tak zwane białka układu zgodności tkankowej, a dokładnie fragmenty decydujące o strukturze białka HLA-B. To białko sprawia, że fragmenty otoczki wirusa HIV pojawiają się na powierzchni błony zainfekowanej komórki, co wystawia ją na atak układu immunologicznego.

Praktyczne użycie tej wiedzy do produkcji szczepionek to jeszcze melodia przyszłości, ale medycyna przynajmniej wie teraz, jaki naturalny mechanizm będzie chciała podrobić...