Naukowcy z Uniwersytetów w Edinburghu i Manchesterze odkryli dwa geny, które prawdopodobnie sterują naszym zegarem biologicznym i odpowiadają za to, jak w związku ze zmianami pór roku zmienia się nasza gospodarka hormonalna. Szczegóły tego odkrycia publikuje w najnowszym numerze czasopismo "Current Biology".

Geny TAC1 i EYA3 stają się aktywne właśnie wtedy, gdy poziom niektórych hormonów rośnie w związku z wydłużającym się dniem. To może wskazywać na ich istotne znaczenie dla uruchomienia mechanizmu reakcji na zwiększoną dawkę światła słonecznego. Drugi z tych genów pełni zresztą podobną rolę u ptaków i ssaków, co może tylko podkreślać jego znaczenie, które udało się zachować niezależnie przez 300 milionów lat osobnego rozwoju obu gromad.

Odkrycie Szkotów i Anglików, jest w dużej mierze oparte na badaniach genomu prymitywnej owcy, udomowionej przed tysiącami lat i zachowanej w niezmienionej postaci na wyspach Szkocji. Dzięki niemu, być może będziemy łatwiej radzić sobie z kłopotami zdrowotnymi, które odczuwamy przy zmianie pór roku.