Masz wątpliwości, czy to on/ona jest tym, z kim chcesz spędzić całe życie? Nawet w przededniu ślubu nie należy takich wątpliwości lekceważyć. Najnowsze, opublikowane w czasopiśmie "Family Process" wyniki badań kanadyjskich psychologów wskazują na to, że silne przekonanie, co do sensu wspólnego życia, bardzo młodym małżonkom pomaga. Ci, którzy w chwili ślubu nie byli pewni, czy dobrze robią, są potem mniej szczęśliwi.

Badacze z University of Alberta śledzili przez 4 lata losy 610 par nowożeńców. Najpierw badano jak silne było ich przekonanie, że małżeństwo będzie udane, potem obserwowano, jak układa im się wspólne życie po tym, jak miesiąc miodowy już się skończył. Okazało się, że pary, które w chwili ślubu były do siebie najsilniej przekonane, potem, po pierwszych trzech latach małżeństwa, deklarowały, że są najszczęśliwsze.

To szczęście nie ograniczało się tylko do deklaracji. Ankiety przeprowadzone po 18 miesiącach od ślubu pokazały, że właśnie ci małżonkowie wciąż spędzali ze sobą najwięcej czasu, najczęściej wspólnie wychodzili do restauracji, wybierali wspólne formy spędzania wolnego czasu, najczęściej rozmawiali i zachowywali się wobec siebie z czułością.

Badacze z Alberty sugerują, że wzajemne silne przekonanie co do sensu wspólnego życia pomaga małżonkom inwestować w związek jak najwięcej. To zaś ma bezpośrednie znaczenie dla tego, jak ich małżeństwo się rozwija. Ich zdaniem, wątpliwości, które pojawiają się przed ślubem, nie wolno lekceważyć. Lepiej przedyskutować je, korzystając nawet z pomocy psychologa, niż potem narażać się, że w trudniejszych chwilach, małżonkowie nie będą sobie w stanie ze sobą poradzić.