O tym, że opinia innych na nasz temat ma dla nas znaczenie, nikogo nie trzeba przekonywać. Wyniki najnowszych badań naukowców z University College London i Aarhus University pokazują nawet, że "centrum nagrody" w naszym mózgu uaktywnia się, gdy inni zgadzają się z naszym zdaniem. Obserwując aktywność tego rejonu mózgu, naukowcy będą w stanie przewidzieć, jak bardzo dana osoba może poddawać się wpływowi innych.

Wyniki najnowszych badań przekazało czasopismo "Current Biology". Brytyjscy i duńscy naukowcy badali aktywność prążkowia brzusznego - rejonu mózgu, odpowiadającego za odczuwanie satysfakcji - u 28 ochotników, których opinie na temat muzyki konfrontowano ze zdaniem dwóch ekspertów. Badani mieli przedstawić listę 20 utworów muzycznych, które im się podobają, ale nie mają ich jeszcze w swojej kolekcji. W skali od 1 do 10 określali, jak bardzo chcieliby je mieć. Potem przy pomocy aparatury magnetycznego rezonansu jądrowego obserwowano ich reakcję, gdy słyszeli opinie ekspertów na temat wybranych przez siebie utworów.

Okazało się, że aktywność prążkowia brzusznego znacznie wzrastała, gdy badany słyszał opinię eksperta, która potwierdzała jego własny gust. Jeśli obaj eksperci się z nim zgadzali, aktywność rosła jeszcze bardziej. Naukowcy po eksperymencie ponownie pytali ochotników o to, które utwory muzyczne chcą otrzymać. Większość modyfikowała swoją opinię zgodnie ze zdaniem ekspertów. Co więcej, okazało się, że na podstawie wcześniejszych obrazów aktywności mózgu można było nawet przewidzieć, kto ulegnie wpływowi innych w największym stopniu. Naukowcy znają coraz więcej metod wpływania na nasze zdanie. Teraz zyskują sposób sprawdzenia, na kogo ich metody mogą działać najsilniej...