Ponad trzy czwarte Europejczyków uważa, iż nauka i technologia ma pozytywny wpływ na społeczeństwo - wynika z badania opinii społecznej Eurobarometr. Tylko dwóch na pięciu respondentów czuje się poinformowanych o tym, co dzieje się w nauce.

Zainteresowanie rozwojem nauki i technologii wyraziła ponad połowa wszystkich badanych, jednak tylko 40 proc. badanych stwierdziło, że czuje się odpowiednio poinformowanych o tym, co dzieje się w tym sektorze (w Polsce to tylko 37 proc. ankietowanych).

80 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że Unia Europejska powinna promować europejskie standardy etyczne prowadzenia badań naukowych, a 86 proc. sądzi, że badania naukowe powinny jednakowo uwzględniać potrzeby mężczyzn i kobiet. Z kolei ponad połowa ankietowanych jest zdania, że jeśli chodzi o decyzje dotyczące nauki i technologii, potrzebny jest dialog publiczny.

Nieco mniej niż połowa respondentów deklaruje, że uczyła się nauk ścisłych lub technologii w szkole, na uniwersytecie, w szkole pomaturalnej lub w innej placówce (w Polsce jest to 35 proc. badanych).

Większość respondentów uważa, że rządy ich krajów nie robią wystarczająco dużo, aby stymulować zainteresowanie młodych ludzi tymi dziedzinami nauki. Z badania wynika, że większość Europejczyków czerpie informacje na temat rozwoju nauki z telewizji, a w dalszej kolejności z gazet, stron internetowych i czasopism.

Badania Eurobarometru skomentowała komisarz do spraw badań, innowacji i nauki, Maire Geoghegan-Quinn. Wyniki tego badania pokazują, że Europejczycy pozytywnie postrzegają rolę, jaką nauka i technologia odgrywają dla społeczeństwa, ale jednocześnie oczekują, że ich systemy wartości i obawy będą brane pod uwagę przez naukowców i polityków - powiedziała komisarz. 

(abs)