Kolędy skarbnicą tradycji narodowej. Spokojnie. To nie hasło wycięte z nudnej akademii szkolnej. To prawda, o której zapominamy w lawinie importowanych bożonarodzeniowych hitów. Mamy ich tysiące (!), znamy kilka. I to zazwyczaj do drugiej zwrotki. A może kolędy się zestarzały? Może są anachronizmem rodem z muzeum? O kolędach rozmawiam z poznańskim muzykiem Adamem Banaszakiem.

Autorem pierwszej kolędy jest rzekomo św. Franciszek z Asyżu, ale już Ewangelia św. Łukasza podaje, że w betlejemskiej stajence śpiewano „jakieś pieśni”. Pierwsze polskie kolędy powstały w okolicach XV stulecia. Najstarsza zachowana to „Zdrów bądź nam królu anielski”. Pochodzi ona z wieku XVI.

Adam Banaszak. Kierownik artystyczny i dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej L'Autunno. Aktywnie uczestniczy w cyklu Farnych Koncertów Organowych i Kameralnych na rzecz renowacji poznańskich organów F. Ladegasta. W latach 2004 -2008 organista kilku poznańskich parafii. Od 2006 r. stypendysta Funduszu Lednickie Talenty. (http://www.afbanaszak.pl).