Richard Flanagan – autor kultowej powieści „Williama Goulda księga ryb”, słynny za sprawą nagrodzonych Pulitzerem i sfilmowanych „Godzin” Michael Cunningham, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton, a także Géza Röhrig – wybitny pisarz i aktor znany z głównej roli w oskarowym filmie „Syn Szawła” – to pierwsze gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Impreza rozpocznie się w Krakowie 24 października.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest "intensywność", rozumiana jako pasja i niesłabnące zaangażowanie w literaturę. Każdy dzień będzie przebiegał pod innym hasłem: "Języki", "Wiary-Niewiary", "Emocje", "Krajobrazy", "Napięcia", "Zmysły". Podobnie jak w  ubiegłym roku, Festiwal zwieńczy Gala Nagrody Conrada, podczas której nagrodzony zostanie najlepszy ubiegłoroczny debiut prozatorski.

Tegoroczna edycja ma szczególną myśl przewodnią - mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada. Chodzi o pojęcie intensywności, z jaką angażujemy się w literaturę, z jaką podejmujemy dyskusję na jej temat, a także z jaką odnosimy się do świata, który percypujemy za pośrednictwem czytanego tekstu. Założenie jest takie: im intensywniej, czyli bardziej przygodowo, z większym zaangażowaniem, z większą atencją, z większym poświęceniem, z większą troską, odniesiemy się do literatury, tym intensywniej (lepiej) będziemy żyć w świecie, między innymi czytelnikami - dodaje. 


Kim są goście festiwalu?


Urodzony na Tasmanii Richard Flanagan, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich, aż 12 lat pracował nad powieścią "Ścieżki północy", opisującą losy australijskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Książkę poświęcił ojcu, który jako jeniec wojenny na Syjamie budował birmańską Kolej Śmierci. W 2014 roku otrzymał za nią Man Booker Prize - najbardziej prestiżową nagrodę w świecie literatury anglojęzycznej. Potomek irlandzkich zesłańców, w powieści "Klaśnięcie jednej dłoni" opisał losy pierwszego pokolenia tasmańskich imigrantów z Europy Środkowej. Film, który nakręcił na podstawie własnej książki, był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. Flanagan jest też współautorem scenariusza do filmu "Australia" Baza Luhrmana, w którym wystąpili Hugh Jackman i Nicole Kidman. Za jego najlepszą powieść uchodzi "Williama Goulda księga ryb", przetłumaczona na wiele języków i nagrodzona prestiżową Commonwealth Writers' Prize. 

Amerykanin Michael Cunningham znany jest przede wszystkim za sprawą bestsellerowej powieści "Godziny", inspirowanej życiem i twórczością Virginii Woolf. Książka, uznawana za jego najlepsze dzieło, została wyróżniona Nagrodą Pulitzera. W ekranizacji "Godzin" wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, a także Ed Harris. Zekranizowano również dwie inne jego powieści: "Dom na krańcu świata" (w obsadzie m.in. Colin Farrel i Robin Wright), a także "Wieczór" (z Meryl Streep i Glen Close). Cunningham chętnie przepisuje na nowo klasyczne baśnie - jego "Królowa Śniegu" to fabuła Andersena opowiedziana w wersji LGBT. Oprócz Pulitzera ma na koncie m.in. PEN/Faulkner Award oraz Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgendered Book Award.  Jego opowiadanie "White Angel" zostało w 1989 roku opublikowane na łamach "The New Yorker" i wybrane do antologii najlepszych opowiadań amerykańskich "Best American Short Stories". Wykłada na  Uniwersytecie w Yale, Fine Arts Work Centre w Provincetown i Brooklyn College. 

Eleanor Catton, nowozelandzka pisarka kanadyjskiego pochodzenia, dzięki powieści "Wszystko, co lśni" została najmłodszą laureatką Nagrody Bookera w historii. 832-stronicowe dzieło jest najdłuższym zwycięskim utworem w dziejach nagrody. Książka była też nominowana do The Guardian First Book Award i nagrody Dylana Thomasa. Została przetłumaczona na 26 języków i sprzedała się w ilości 560 000 egzemplarzy. Swoją pierwszą powieść pt. "Próba" (ang. "The Rehearsal") Catton wydała w wieku 22 lat. Pisarka fascynuje się astrologią i psychoanalizą. Jej ulubione seriale to "Rodzina Soprano", "Prawo ulicy" i "Breaking Bad" - podobno dąży do tego, by jej powieści były literackimi odpowiednikami seriali. W 2015 r. wywołała skandal, oskarżając nowozelandzkie elity polityczne o chciwość i brak zainteresowania kulturą. 

Węgierski aktor, pisarz, poeta i śpiewak Géza Röhrig znany jest polskiej publiczności przede wszystkim jako odtwórca głównej roli w głośnym filmie fabularnym "Syn Szawła" (Oskar w 2016 roku w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny i Złoty Glob za Najlepszy Film Zagraniczny). Po śmierci ojca Röhrig osiem lat mieszkał w sierocińcu, dopóki nie został adoptowany przez żydowskich przyjaciół rodziny. W latach 80-tych był muzykiem undergroundowym, frontmanem zakazanego punkowego zespołu Huckleberry, którego koncerty często były przerywane przez władze komunistyczne. Aby je zmylić, zespół koncertował pod różnymi nazwami. Röhrig studiował filologię polską, a potem reżyserię na budapesztańskim Uniwersytecie Filmowym i Teatralnym w klasie Istvána Szabó. Przez jakiś czas mieszkał w Jerozolimie, ale w 2000 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie w Jewish Theological Seminary zdobył dyplom nauczyciela Biblii. Wydał po węgiersku kilka tomików poezji i jedną powieść. W Polsce ukazała się jego książka "Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie".

Pełen program 8. Festiwalu Conrada zostanie ujawniony w pierwszej połowie września.


(mn)