W Krakowie rozpoczęły się 14. Targi Książki. Weźmie w nich udział 450 wydawców i prawie 400 autorów. Impreza, przyciągająca co roku 25 tys. miłośników literatury, potrwa do niedzieli.

Noblistka Herta Mueller, Jeffrey Archer, Charlotte Link, Marlena de Blasi i kilkuset polskich autorów zapowiedziało udział w 14. Targach Książki w Krakowie. W imprezie, która odbędzie się między 4 a 7 listopada, swoją ofertę zaprezentuje ponad 400 wystawców. czytaj więcej

Organizowana po raz kolejny edycja targów pokazuje, że jest to święto książki nie tylko dla miasta Krakowa, ale całej Polski, o czym świadczy duża liczba wystawców i organizowanych spotkań - napisał minister kultury Bogdan Zdrojewski w liście odczytanym podczas ceremonii otwarcia targów.

Organizatorzy imprezy podkreślają, że krakowskie targi awansowały do roli największej krajowej imprezy branży wydawniczo-księgarskiej.

Jeżeli godzina czytania jest godziną skradzioną z raju, to te cztery dni spędzone na targach nie mogą być niczym innym, jak dniami skradzionymi z raju. Życzę tego wszystkim serdecznie i życzę, żeby tych złodziei było jak najwięcej - powiedziała podczas otwarcia imprezy prezes krakowskich targów, Grażyna Grabowska.

Będą autorzy polscy i zagraniczni

Spośród zagranicznych pisarzy w Krakowie pojawią się m.in. mistrz sensacji i kryminału lord Jeffrey Archer, niemiecka królowa kryminałów Charlotte Link i ubiegłoroczna noblistka Herta Mueller.

Tradycyjnie nie zawiedli polscy poeci i pisarze - czytelnicy będą mieć okazję spotkać m.in. Julię Hartwig, Ernesta Bryla, Ryszarda Krynickiego, Adama Ziemianina, Michała Zabłockiego, Olgę Tokarczuk, Romę Ligocką, Katarzynę Grocholę, Jarosława Mikołajewskiego, Janusza L. Wiśniewskiego i Marka Krajewskiego.

Dopisali też celebryci i znane osoby z życia publicznego, którym przydarzyło się napisać książkę. Udział zapowiedzieli popularni aktorzy, dziennikarze, podróżnicy, zakonnicy i hierarchowie Kościoła katolickiego, a także jedyny polski kosmonauta.

Podczas targów dosłownie każdy może dopisać jedno zdanie do książki rozpoczętej przez noblistkę Hertę Mueller od słów: Muzykanci grają na drzewach. Każdy uczestnik akcji "Napisz książkę z noblistką" będzie mógł też złożyć pod własnym zdaniem swój podpis. Książka zostanie sprzedana na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Targi to także konkursy

Krakowskie targi to nie tylko kiermasz książek i spotkania z pisarzami. To także konferencje, wystawy oraz finały konkursów literackich i wydawniczych. Pierwszy z nich już rozstrzygnięto. W konkursie "Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2010", organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych oraz spółkę Targi w Krakowie, nagroda główna przypadła Wydawnictwu Naukowemu UAM w Poznaniu za publikację "Juliusz Słowacki. Poematy" w opracowaniu Jacka Brzozowskiego i Zbigniewa Przychodniaka. Nagrodę "Gaudeamusa 2010" w tym konkursie przyznano Wydawnictwu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za publikację "Pamięć podróżna. Fragmentozbiór filmowy" autorstwa Jana Jakuba Kolskiego.

W czwartek wieczorem poznamy zwycięzcę 13. edycji Konkursu im. Jana Długosza, którego celem jest wybór najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych.

Organizatorem 14. Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbywają się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest spółka Targi w Krakowie. Przed rokiem w imprezie uczestniczyło 370 autorów i 480 wystawców. Targi odwiedziło 25 tys. osób.

Zainteresowanie wystawców jest tak duże, że organizatorzy zapowiedzieli na czerwiec inaugurację drugiej imprezy branży wydawniczej - Targów Książki dla Dzieci.