Tegoroczny festiwal filmowy w Londynie odbędzie się pod znakiem Alfreda Hitchcocka. Pokazane zostaną wszystkie jego filmy, łącznie z dziewięcioma niemymi, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć odrestaurowane po trzech latach prac.

Odnaleziono trzy rolki pierwszego filmu słynnego reżysera Alfreda Hitchcocka "The White Shadow" (biały cień) z 1923 roku. "The White Shadow", melodramat był pierwszym filmem, nad którym pracował przyszły mistrz suspensu. Napisał jego scenariusz, był asystentem reżysera,... czytaj więcej

Brytyjski Instytut Filmowy (BFI) poinformował o szczegółach projektu konserwatorskiego upamiętniającego reżysera (1899-1980), o którym mówi się, że był dla filmu tym, czym Picasso dla nowoczesnej sztuki lub Le Corbusier dla nowoczesnej architektury. Idea filmu będącego nie tylko rozrywką, ale także wielką sztuką, wciąż nie przebija się do świadomości niektórych ludzi - powiedziała z okazji przedstawienia programu dorocznego festiwalu dyrektorka BFI Heather Stewart.

Niektóre filmy nieme zostaną pokazane w pobliżu miejsc, w których kręcono je ponad 80 lat temu. Stewart wymieniła m.in. filmowy debiut Hitchcocka "The Pleasure Garden" (Ogród Rozkoszy), który będzie pokazany w sali muzycznej Wilton; "The Ring" (Krąg), wyświetlony w sali kinowej Empire w Hackeny oraz "Blackmail" (Szantaż). Ten ostatni będzie można obejrzeć pod gołym niebem w pobliżu British Museum, gdzie był oryginalnie nakręcony w 1929 roku. Kulminacyjną scenę filmu kręcono zarówno w budynku muzeum jak i na jego dachu.

Wszystkie dzieła i specjalni goście

Trzy odrestaurowane filmy mistrza suspense'u z muzyką Daniela Patrica Coihena, Nitina Sawhney'a oraz Soweto Kincha będą zwieńczeniem Kulturalnej Olimpiady, imprezy towarzyszącej igrzyskom olimpijskim Londyn 2012. Między sierpniem a październikiem BFI pokaże wszystkie ocalałe 58 filmów Hitchcocka, łącznie z tymi, które nakręcił w Wielkiej Brytanii zanim w 1955 r. nie przeniósł się do USA.

Specjalnymi gośćmi z okazji retrospektywy Hitchcocka będą Tippi Hedren, która wystąpiła w "Ptakach" (1963) oraz Bruce Dern znany z "Marnie" (1964).

Hitchcock jest mistrzem psychologicznego dreszczowca, a także pionierem nowatorskiego zastosowania kamery naśladującej sposób patrzenia rzeczywistej postaci. Powszechnie sądzi się, że ukształtował oblicze współczesnego kina.