Ponad 7 milionów 300 tysięcy złotych - za tyle sprzedano na aukcji w stołecznej Desie Unicum obraz "M22" Wojciecha Fangora. To absolutny rekord ceny sprzedaży obrazu w Polsce.

Do tej pory najdroższym obrazem sprzedanym w Polsce był "Portret profesora doktora Karola Gilewskiego" pędzla Jana Matejki. W czerwcu 2020 zlicytował go Dom Aukcyjny Polswiss Art, a prywatny kolekcjoner zapłacił za dzieło ponad 6 milionów 900 tysięcy złotych.

Wojciech Fangor to jedyny polski twórca, który miał swoją indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Prowadził działalność pedagogiczną na uniwersytetach w Anglii i USA. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

W 2018 roku w DESA Unicum jego dzieło "M39" sprzedane został za kwotę niemal 5 milionów złotych. 3 grudnia 2020 "M22" sprzedano za ponad 7,3 miliona złotych. To nowy rekord. Praca jest jedną z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę.

Rekord goni rekord. 10 grudnia odbędzie się aukcja obrazu Tamary Łempickiej najdroższej na świecie polskiej artystki. W tym roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał jej pracę za 82 miliony złotych. Jej płótno nigdy wcześniej nie było licytowane w naszym kraju. Aukcje, z powodu pandemii, przeprowadzane są wirtualnie, ale inwestujący w sztukę płacą za dzieła prawdziwe gigantyczne sumy.

 

Opracowanie: