W kategorii najlepsza piosenka o Oscara rywalizują tylko trzy produkcje. Co ciekawe dwa utwory powstały do filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”.

"Down to Earth" z filmu "Wall-E" (muzyka: Peter Gabriel, Thomas Newman, słowa: Peter Gabriel). Peter Gabriel po raz pierwszy został nominowany do Oscara. W przypadku Thomasa Newmana nie jest to pierwsza oscarowa nominacja.

”O Saya" z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" (muzyka i słowa: A.R. Rahman, Maya Arulpragasam). Jamal, mieszkaniec slumsów Bombaju, w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć jak chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania.
"Jai Ho" z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" (muzyka: A.R. Rahman, słowa: Gulzar). Jamal, mieszkaniec slumsów Bombaju, w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć jak chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania.