Kolekcję przedmiotów codziennego użytku z czasów PRL tworzy Muzeum Górnośląskie w Bytomiu na Śląsku. Zachęca do przekazywania w darze rzeczy w dobrym stanie. W zbiorach placówki są już m.in. szklane i metalowe syfony oraz prodiż.

PRL jest ostatnio modny, ale my chcemy po prostu udokumentować tę epokę, jak każdą inną. To element pracy etnografa czy historyka. Wystawy, na których znajdą się te eksponaty, będą świadectwem życia ludzi w tym okresie - powiedziała Małgorzata Kłych z Działu Etnografii bytomskiego muzeum.

Kolekcja powstaje od 2008 r. Dotychczas zgromadzono ok. 200 przedmiotów - od mebli po sztućce czy popularne niegdyś koszyczki na szklanki do herbaty. Po raz pierwszy część z nich znajdzie się na wystawie pt. "Przy kuchennym stole", której otwarcie zaplanowano w listopadzie. Wśród kuchni z różnych epok - od przełomu XIX i XX w. po współczesne, znajdzie się tam również typowa dla lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Wśród aktualnie poszukiwanych przez muzeum pamiątek są m.in.: meblościanki, magnetofon Kasprzak, ozdoby z kolorowego szkła, rzutniki, slajdy z bajkami z epoki, kartki żywnościowe oraz przedmioty reglamentowane.

Przy okazji porządków takie rzeczy nieraz lądują na śmietniku, a my chętnie przyjmiemy te w dobrym stanie. Osoby, które chciałyby je nam przekazać, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z muzeum - powiedziała Małgorzata Kłych.

(jad)