Wystawę plakatów Tadeusza Piechury, promocję nowego rocznika teatralnego oraz prezentację "Wariacji teatralnych" Andrzeja Żarneckiego przygotował na sobotni wieczór łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Teatr świętuje 62. urodziny.

Jak poinformowała Agnieszka Cytacka z Teatru Nowego prezentowane plakaty, które będzie można oglądać na foyer Dużej Sali, związane są z kulturalnymi wydarzeniami odbywającymi się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Łodzi. Kilka z nich dotyczy także imprez organizowanych w "Nowym".

Przypomniała, że plakaty Tadeusza Piechury, "operują często motywami figur geometrycznych, odwołują się do symetrii i utrzymane są zazwyczaj w tonacji czarno-białej". Ich autor to laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych przeglądach plakatu. Zajmuje się też fotografią i projektowaniem znaków graficznych.

W ramach urodzinowych imprez przygotowano również promocję nowego rocznika teatralnego dokumentującego wydarzenia artystyczne, które odbyły się w Teatrze Nowym w sezonie 2010/2011.

Jak informuje Cytacka, w roczniku można znaleźć m.in. szczegółową dokumentację przedstawień premierowych takich jak: "Kto nie ma, nie płaci" Dario Fo w reż. Piotra Bikonta i "Mord" Hanocha Levina w reż. Norberta Rakowskiego. Rocznik opisuje także imprezy festiwalowe, np. "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice", występy gościnne, jak również odbywające się w Nowym wydarzenia okołoteatralne m.in. cykl spotkań "Mała Literacka" oraz projekty edukacyjne.

Na Małej Sali zaprezentowane zostaną "Wariacje teatralne" Andrzeja Żarneckiego - aktora filmowego i teatralnego, reżysera, pedagoga. Przez wiele lat związany był z Teatrem Nowym. W 1999 roku opublikował "Sonety", cykl utworów lirycznych odnoszących się do jego własnych scenicznych doświadczeń.

Jego najnowsza książka "Wariacje teatralne" to kontynuacja tego cyklu. Wiele sonetów dotyczy wspomnień Żarneckiego z okresu pracy w Teatrze Nowym i przyjaźni z Kazimierzem Dejmkiem. Sonetom Żarneckiego towarzyszą ilustracje - wyklejanki oraz projekty kostiumów i dekoracji - znanego malarza i scenografa, Krzysztofa Pankiewicza.

Teatr nierozerwalnie związany z Dejmkiem

Teatr Nowy w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1949 roku. Jego współtwórcą i pierwszym dyrektorem był Kazimierz Dejmek. Na inaugurację zaprezentowano "Brygadę szlifierza Karhana" Vaska Kani. Wizerunek teatru wiążą się nierozerwalnie z osobą Kazimierza Dejmka, który szefował placówce trzykrotnie - w latach 1949-1961, 1975-1979 oraz przez kilka miesięcy roku 2002. 31 grudnia 2002 roku Dejmek zmarł.

Na deskach Teatru Nowego prezentowano ważne spektakle podejmujące problematykę moralną i polityczną, m.in. "Święto Winkelrida" (1956), "Ciemności kryją ziemię" (1957), dramat staropolski (np. "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - 1961), szereg dramatów współczesnych, m.in. "Operetkę" Witolda Gombrowicza (polska premiera).