Pierwszy, teatralny mural powstał w Łodzi. Jest jednym z elementów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym. Malowidło można oglądać u zbiegu ulic: Kilińskiego i Północnej.

Autorem muralu jest artysta Jan Wasiński, a inspiracją do jego powstania był obraz, który namalował w ubiegłym roku. Mural jest reinterpretacją tamtego płótna - tłumaczy. Przez sposób pokazania tego motywu, chciałem przedstawić dualizm, dwoistość sztuki, a przecież Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych ten dualizm ma wpisany w nazwę. Razem z doradcami z Teatru Powszechnego uznaliśmy, że ten motyw będzie najlepszy, jako ten towarzyszący festiwalowi - dodaje Wasiński. 

Dyrektor łódzkiego Teatru Powszechnego i pomysłodawczyni festiwalu Ewa Pilawska podkreśla, że teatralny mural jest tylko jednym z dowodów na to, że festiwal ciągle się rozwija i szuka nowych dróg. Nie jestem w stanie wybrać jednego przedstawienia, które szczególnie chciałabym polecić - mówi. Pewne jest, że w czasie festiwalu będziemy mieć do czynienia zarówno z fenomenalnym aktorstwem, reżyserią, jak i znakomitymi tekstami. Bardzo serdecznie zapraszam absolutnie na wszystkie spektakle - dodaje.

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi rusza już w sobotę i potrwa do 4 kwietnia.