Dokładnie 100 lat temu urodził się Alfred Szklarski - pisarz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. Znany przede wszystkim jako autor cyku powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego.

Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago, gdzie wyemigrował jego ojciec, działacz PPS, ścigany przez carską ochranę. Po powrocie do Polski, w 1932 roku rozpoczął studia na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Chciał zostać dyplomatą, ale jego plany zniweczył wybuch II wojny światowej.

Karierę pisarską rozpoczynał na łamach okupacyjnego "Nowego Kuriera Warszawskiego". Młody pisarz nie oparł się pokusie debiutu w okupacyjnej prasie ukazującej się za zgodą władz hitlerowskich, pomimo, że inni polscy pisarze ostentacyjnie ignorowali ich łamy. Za współpracę z "Nowym Kurierem Warszawskim" władze Polski Podziemnej wymierzyły mu w 1942 roku karę infamii.

Trudno jednak uważać Szklarskiego za kolaboranta. Jako strzelec ochotnik (pseudonim "Szklarz") brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim, walczył m.in. o opanowanie Okęcia. We wrześniu 1944 roku opuścił Warszawę i zamieszkał w Katowicach.

Wielka kariera Alfreda Szlarskiego

Po wojnie kontynuował swoją karierę pisarską. W 1946 roku, jako Alfred Bronowski, zadebiutował książką "Gorący ślad", która opowiadała o sobowtórach Hitlera. W 1948 roku, jako Fred Garland, opublikował powieść o przygodach polskiego nastolatka w Afryce, "Tomek w tarapatach".

W styczniu 1949 r. Szklarski został aresztowany i skazany na 8 lat więzienia za "kolaborację z hitlerowskim okupantem", czyli współpracę z "Nowym Kurierem Warszawskim". Po pięciu latach wyszedł na wolność i rozpoczął pracę redaktorską w wydawnictwie Śląsk.

To właśnie tam wydał ośmiotomową sagę o Tomku Wilmowskim, która okazała się wielkim sukcesem. Przygody warszawskiego gimnazjalisty do dzisiaj cieszą się sporą popularnością. Ich ostatnią część wydano w 1994 roku, dwa lata po śmierci pisarza.

Osobny rozdział twórczości Szklarskiego stanowi trzytomowa saga "Złoto Gór Czarnych"-oparta na faktach historycznych opowieść o losach Indian, którą napisał razem ze swoją żoną Krystyną.

Alfred Szlarski zmarł 9 kwietnia 1992 roku.