Brytyjska prasa ujawnia dokumenty, które w innym świetle pokazują Margaret Thatcher byłą premier Wielkiej Brytanii – informuje korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen. Wynika z ich, że „Żelazna Dama” bywała miękka w relacjach z komunistami, gdy Związek Radziecki chylił się ku upadkowi.

Podczas spotkania z Michaiłem Gorbaczowem w 1989 roku Margaret Thatcher zapewniła rosyjskiego przywódcę, że destabilizacja Europy Wschodniej i rozpad Układu Warszawskiego, nie leżą w interesie Zachodu. Dodała także, że nie zrobi nic, co mogłoby zagrozić bezpieczeństwu Związku Radzieckiego.

Szczegóły tego spotkania, aż do dzisiaj, nie były publikowane. Według brytyjskiego dziennika „The Times”, dokumenty potwierdzające stanowisko „Żelaznej Damy” zostały przemycone z Moskwy z prywatnego archiwum Michaiła Gorbaczowa przez pracującego w nim Rosjanina.

Rewelacje, które pojawiły się w brytyjskiej prasie mogą na zawsze zmienić wizerunek jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci, jakie kiedykolwiek pojawiły się w światowej polityce.