Alessandro Bazzoni - restaurator z Werony - został omyłkowo wpisany na listę osób objętych sankcjami przez Departament Skarbu USA za czasów administracji prezydenta Donalda Trumpa. Sprawę udało się wyjaśnić po dwóch miesiącach.

Włoska prasa relacjonuje, że właściciel restauracji Alessandro Bazzoni 1 lutego poszedł do swojego banku na północy Włoch, by wypłacić pieniądze. Usłyszał, że jego konto zostało zablokowane. Do banku napłynął sygnał z USA, że właściciel rachunku oskarżony jest o pomaganie władzom Wenezueli w omijaniu sankcji Waszyngtonu na handel ropą.

Okazało się, że Departament Skarbu USA chciał ukarać nazywającego się tak samo jak restaurator właściciela spółki ze Szwajcarii, zamieszanego w kontakty handlowe z Wenezuelą. Co ciekawe, Włoch trafił na czarną listę w ostatnim dniu urzędowania administracji Trumpa.

Restaurator postanowił załatwić sprawę bez pomocy prawnika

Bazzoni zgłosił się na policję w Weronie, gdzie usłyszał, że powinien wynająć prawnika do rozstrzygnięcia tego sporu. Postanowił jednak zawalczyć sam. Napisał e-maila do jednego z biur amerykańskiego rządu. Załączył dokument rejestracji firmy, numer identyfikacji podatkowej, zdjęcie dowodu osobistego oraz paszportu.

W USA skonfrontowali to z dokumentami mężczyzny nazywającego się tak, jak ja, który zresztą w ogóle nie jest do mnie podobny - relacjonował restaurator w rozmowie z mediami.

"Napisałem jeszcze raz do Amerykanów prosząc, by dali mi chociaż zieloną kartę"

Do przełomu doszło po dwóch miesiącach, 1 kwietnia. Bez żadnych listownych przeprosin amerykański rząd oddał mi normalne życie, zdejmując blokadę z mojego konta - podkreślił Bazzoni. Napisałem jeszcze raz do Amerykanów prosząc, by dali mi chociaż zieloną kartę. Zasługuję na to - dodał.