Brytyjski resort finansów przygotowuje plan wstrzymania wypłaty zasiłku na dzieci po ukończeniu przez nie 16. roku życia. Obecnie jest on wypłacany do 18. roku życia - donoszą niedzielne media. Według ocen Instytutu Analiz Podatkowych pozwoli to ministerstwu pracy i emerytur zaoszczędzić 3 miliardy funtów rocznie.

Na tyle wycenia się koszty wprowadzenia całościowej reformy systemu świadczeń, zapomóg i zasiłków socjalnych, które ma w planie szef resortu Iain Duncan Smith. Zasiłek na dziecko jest obecnie powszechnym, nieopodatkowanym świadczeniem przysługującym niezależnie od poziomu dochodów rodziców. Za pierwsze dziecko wynosi 20,30 funtów tygodniowo, zaś za każde następne 13,40 funta. Koszt zapomogi to 11,9 mld funtów rocznie w ogólnym rachunku na cele socjalne państwa, wynoszącym 194 mld funtów rocznie.

Minister finansów George Osborne przedstawiając założenia nadzwyczajnego mini-budżetu w czerwcu ogłosił zamrożenie zasiłków na trzy lata począwszy od kwietnia 2011 roku. Rząd rozważał też uzależnienie świadczenia od poziomu przychodów gospodarstw domowych. Niewykluczone, że zdecyduje się na to rozwiązanie. Oznaczałoby to pozbawienie zasiłku lepiej sytuowanych rodziców.

Wcześniej wysokość zasiłku na dzieci zmniejszył rząd Republiki Irlandii. W grudniu ub. r. rząd Briana Cowena obniżył jego wysokość na pierwsze dwoje dzieci o 16 euro miesięcznie oraz o 23 euro za każde następne. Wcześniej zastanawiał się nad jej opodatkowaniem.