Sąd w Luton skazał dziś małżeństwo Irlandczyków, które zmuszało do niewolniczej pracy osoby bezdomne i uzależnienione. 34-letni mężczyzna trafi do więzienia na 11 lat. Jego żonie wymierzono karę 4 lat pozbawienia wolności.

Małżeństwo wykorzystywało do pracy 24 mężczyzn. Byli oni zatrudnieni w firmie zajmującej się wylewaniem asfaltu i kładzeniu kostki chodnikowej. Pracowali od świtu do nocy przez sześć dni w tygodniu. Dostawali niewielkie porcje jedzenia. Byli zakwaterowani w przyczepach kempingowych na obozowisku zamieszkanym przez Irlandczyków, którzy są członkami mniejszości etnicznej travellersów.

Jeden z "niewolników" był nałogowym alkoholikiem więzionym przez siedem lat. Mężczyzna był bity, głodzony, nie miał ani jednego dnia wolnego i nigdy nie otrzymał wynagrodzenia za pracę.

Istnienie obozu pracy wyszło na jaw we wrześniu 2011 r. w wyniku policyjnej obławy na obozowisko travellersów.

W prawie brytyjskim Romowie i "travellers" są dwiema odrębnymi mniejszościami etnicznymi. Pochodzenie irlandzkich koczowników nie jest do końca jasne. Ich liczebność w Wielkiej Brytanii ocenia się na 15-30 tys. Travellersi mieszkają też w Irlandii i USA.