Legalni imigranci w USA coraz częściej starają się o uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa. Zdaniem władz, powodem tego jest zapowiadany wzrost związanych z tym opłat oraz poczucie niepewności w wyniku narastania antyimigranckich nastrojów w kraju.

Kongres odrzucił niedawno projekt ustawy o reformie imigracji, która umożliwiałaby legalizację pobytu i pracy w USA milionów nielegalnych imigrantów, a także tymczasową legalną pracę w USA większej niż obecnie liczbie obcokrajowców.

Chociaż decyzja Kongresu wymierzona jest w nielegalnych imigrantów, to zdaniem komentatorów wyraża także nastroje niechęci do imigrantów w ogóle w amerykańskim społeczeństwie i wolę ograniczenia imigracji. Większość imigrantów to ubodzy przybysze z Ameryki Łacińskiej, głównie z Meksyku.

Dlatego - jak przypuszczają władze - imigranci mogą pragnąć jak najszybciej stać się pełnoprawnymi Amerykanami. Latynosów zachęcają do tego organizacje i media hiszpańskojęzyczne, które przypominają, że mając obywatelstwo będą posiadali prawo głosowania w wyborach, a więc wpływ na uchwalanie ustaw.