Mam nadzieję, że Polska mimo zmiany rządu będzie w dalszym ciągu współpracowała ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obrony i walki z terroryzmem – oświadczył Robert Gates, szef amerykańskiego Pentagonu.

Musimy jeszcze omówić konkretne kwestie z nowym rządem Polski, ale oczywiście mamy nadzieję, że współpraca w Iraku i Afganistanie z jednej strony oraz współpraca dotycząca obrony przeciwrakietowej będzie trwać - powiedział Gates na konferencji prasowej Rady Ministrów Obrony Państw Europy Południowo-Wschodniej w Kijowie.

41,51% i 209 mandatów PO; 32,11% i 166 mandatów PiS! Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2007. Na trzecim miejscu znalazł się LiD, na czwartym PSL. Do Sejmu nie wejdą LPR i Samoobrona. Kandydatem PO na premiera jest Donald Tusk - potwierdził w... czytaj więcej

Szef Pentagonu podkreślił, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą ścisłe stosunki, i wyraził nadzieję, że będą one kontynuowane także po niedzielnych wyborach parlamentarnych, wygranych przez Platformę Obywatelską. W kampanii wyborczej politycy PO twierdzili, że będą dążyć do wycofania polskich wojsk z Iraku.

Dotychczasowy rząd kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego prowadził bardzo zaawansowane negocjacje w sprawie umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Również w wojnie irackiej, Polska jest jednym z najbliższych współpracowników USA.