Szef Scotland Yardu Paul Stephenson podał się do dymisji z powodu afery podsłuchowej wywołanej przez tabloid "News of the World" - poinformowała telewizja BBC. W niedzielę aresztowana została Rebekah Brooks, dyrektorka wykonawcza News International i jedna z najpotężniejszych kobiet na brytyjskim rynku mediów.

O dymisji Stephensona mówiło się w Londynie nieoficjalnie, ale nikt nie oczekiwał, że nastąpi tak nagle. Media wskazywały na jego bliskie powiązania z zastępcą redaktora naczelnego "NotW" Neilem Wallisem. Paul Stephenson oświadczył, że nie wiedział o aferze podsłuchowej. Zdecydował, że ustępuje ze stanowiska, by krytyka jego poczynań nie przeszkodziła w przygotowaniu igrzysk olimpijskich.

Brooks szefowała "News of the World" i "The Sun"

Brooks (nazwisko panieńskie Wade) była redaktorką naczelną "NotW" (2000-03) oraz bliźniaczego tabloidu "The Sun" (2003-09). Została naczelną "NotW" zaledwie w wieku 32 lat. Pierwsze kroki w imperium Murdocha stawiała jako telefonistka w lokalnej gazecie "The Post", wychodzącej w Warrington w zachodniej Anglii. Jest absolwentką Sorbony.

W ubiegłym tygodniu ujawniono, że w 2002 r. hakerzy tabloidu włamali się do skrzynki głosowej Milly Dowler - ofiary uprowadzenia i zabójstwa. Sprawa ta wyszła na jaw dopiero w czerwcu na procesie jej zabójcy. Szybko okazała się, że jest ledwie wierzchołkiem góry lodowej.

Ustąpienia Brooks w związku z tą bulwersującą sprawą domagał się publicznie lider opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband oraz rodzina Milly Dowler. Nieoficjalne doniesienia sugerowały, że Brooks dwukrotnie zgłosiła gotowość ustąpienia, ale Rupert Murdoch chciał, by została.

Komentatorzy sądzą, że "NotW" został zamknięty, by chronić Brooks i ukrócić skandal.