Irański sędzia wezwał założyciela i szefa Facebooka, Marka Zuckerberga, do stawienia się przed sądem. Ma to związek ze skargami Irańczyków, którzy uznali, że należące do tego portalu społecznościowego aplikacje Instagram i WhatsApp naruszają ich prywatność.

Jak podaje irańska agencja ISNA, cytując przedstawiciela paramilitarnej formacji Basidż. To on ujawnił, że sędzia nakazał też zablokowanie dostępu do obu aplikacji.

Facebook inwestuje w wirtualną rzeczywistość

Facebook za dwa miliardy dolarów kupił firmę Oculus VR, producenta okularów dzięki którym można oglądać wirtualną rzeczywistość. O zakupie Mark Zuckerberg poinformował na swoim profilu na FB. czytaj więcej

Instagram to aplikacja na smartfony, umożliwiająca robienie zdjęć, ich obróbkę i udostępnianie na portalach społecznościowych. WhatsApp to popularny komunikator internetowy.

W zeszłym tygodniu inny irański sędzia również nakazał zablokowanie aplikacji Instagram, powołując się na ochronę prywatności.

Facebook jest już w Iranie zakazany, podobnie jak inne portale społecznościowe, m.in. Twitter i YouTube. Mimo to niektórzy irańscy przywódcy, w tym szef dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif, wciąż są aktywni na Twitterze.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że podczas gdy najwyższe rangą osobistości irańskie mają nieograniczony dostęp do portali społecznościowych, zwykli internauci muszą szukać sposobów na ominięcie państwowych blokad.

(abs)