Samolot rozpoznawczy amerykańskiej marynarki wojennej nie zmieścił się na pasie startowym bazy wojskowej i wylądował w wodach Zatoki Kaneohe. Na pokładzie było dziewięć osób. Wszystkim udało się bezpiecznie dopłynąć do wybrzeża.

Na zdjęciach opublikowanych m.in. przez Hawaii News Now widać samolot P-8A Poseidon częściowo zanurzony w płytkich wodach Zatoki Kaneohe przy bazie marynarki wojennej na wyspie Oahu. Do wypadku doszło przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych: mocno wiał wiatr, a widoczność była ograniczona.

Ekspert ds. lotnictwa Peter Forman w rozmowie z Hawaii News Now zauważył, że pas startowy jest nieco krótszy niż zazwyczaj, a pogoda też odegrała swoją rolę.

Pilot prawdopodobnie nie zdołał posadzić maszyny tam, gdzie planował. Prawdopodobnie to efekt kilku czynników - zaznaczył.

W sprawie wypadku wszczęto śledztwo.

P-8A Poseidon jest bardzo często wykorzystywany w operacjach marynarki wojennej USA. Może przenosić torpedy i rakiety manewrujące, jest wykorzystywany do gromadzenia danych wywiadowczych.

Na początku 2023 roku P-8A przelatujący nad Morzem Południowochińskim został przechwycony przez chiński myśliwiec. Chiński samolot zbliżył się wówczas na odległość 150 metrów.