Watykan podchodzi do przypadków pedofilii w Kościele zgodnie z "wymogiem przejrzystości" - oświadczył ksiądz Federico Lombardi, odnosząc się do krytyki ze strony Komitetu ONZ do spraw Praw Dziecka. Ocenił, że często Kościół jest "atakowany".

Komentując ogłoszony w Genewie raport, w którym bardzo negatywnie oceniono postawę Stolicy Apostolskiej wobec przypadków pedofilii w Kościele, watykański rzecznik powiedział w Madrycie: Bardzo często pojawiały się bardzo ideologiczne albo stronnicze interpretacje, a my musimy szczegółowo przedstawiać, jakie są problemy, dalej odpowiadać na te ataki, wyjaśniać stanowisko Kościoła.

Ksiądz Lombardi oświadczył, że dowodem zaangażowania Watykanu w walkę z przestępstwami nadużyć seksualnych jest to, że wkrótce przedstawiony zostanie program działania powołanej przez papieża Franciszka komisji do spraw obrony dzieci, której celem ma być przeciwdziałanie pedofilii w Kościele.

Stowarzyszenie ofiar molestowania przez księży żąda sprawiedliwości

Stowarzyszenie ofiar molestowania przez księży SNAP zażądało wymierzenia sprawiedliwości winnym po opublikowaniu przez Komitet ONZ ds. Praw Dziecka raportu, który stwierdza, że Watykan umożliwił swą postawą czyny pedofilii w Kościele.

Założycielka i przewodnicząca SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) Barbara Blaine oświadczyła, że raport jest "wezwaniem do przebudzenia się, skierowanym nie tylko do hierarchów kościelnych, którzy wiedzieli o tych nadużyciach, którzy przez dziesięciolecia im zaprzeczali i którzy wciąż to robią, ale również do zwykłych obywateli, zwłaszcza do prokuratorów".

Podkreśliła, że w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele "muszą zostać wszczęte śledztwa, a odpowiedzialni duchowni, którzy wciąż ochraniają tych (seksualnych) drapieżców i zagrażają dzieciom, muszą odpowiedzieć przed wymiarem sprawiedliwości".

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci mamy nadzieję, że każdy szef państwa na świecie przeczyta ten raport i na niego zareaguje - zaznaczyła szefowa SNAP, która także jest ofiarą molestowania przez księdza.

Zdaniem organizacji "najszybszym sposobem na uniknięcie kolejnych przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci ze strony duchownych będzie publiczne zwolnienie z posługi przez papieża Franciszka każdego podejrzanego księdza".  Jednak Franciszek - ocenia SNAP - "podobnie jak jego poprzednicy do tej pory nie chciał zrobić najmniejszego kroku w tym kierunku".

(j.)