Rosyjskie lotnictwo z podciętymi skrzydłami. Jedna trzecia wszystkich MiG-ów 29 nie nadaje się do latania. Są zbyt niebezpieczne i trafią do naprawy - przyznał rzecznik rosyjskiego lotnictwa wojskowego płk. Władimir Drik. Według mediów rosyjskie siły zbrojne mają około 300 myśliwców MiG-29, a cała ich flota powietrzna liczy około 650 samolotów.

W lutym "Kommiersant" alarmował, że z 291 MiGów-29 rosyjskiego lotnictwa wojskowego, 70 procent zjada rdza, a 90 maszyn w ogóle nie nadaje się do latania, bo zagrażają życiu pilotów.

Kontrolę floty powietrznej wszczęto po katastrofie MiGa-29 w grudniu 2008 roku na Syberii. Nadal badane są przyczyny korozji, która spowodowała, że odpadł ogon maszyny. Po wypadku dowództwo lotnictwa wydało zakaz startu wszystkich maszyn tego typu.

Samoloty MiG-29 (oznaczenie NATO - Fulcrum) są na wyposażeniu lotnictwa rosyjskiego od lat 80., podobnie jak dwa inne myśliwce - Su-27 i MiG-31. Rosja sprzedaje MiGi-29 za granicę - w listopadzie 12 maszyn kupił Sudan. Natomiast przed rokiem Algieria zwróciła Rosji 15 MiGów-29, uskarżając się na ich jakość.