Rosyjski samolot bojowy SU-24, który naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii, został odstraszony przez dwa szwedzkie myśliwce JAS-39 Gripe - poinformowało szwedzkie wojsko.

"Rosyjski samolot został w piątkowe popołudnie ostrzeżony ustnym wezwaniem, a gdy nie zwrócono na to uwagi i samolot nie zboczył z kursu, został wyrzucony ze szwedzkiej przestrzeni powietrznej" - podkreślono w komunikacie.

Szef szwedzkich sił powietrznych Jonas Wikman oświadczył, że "działania Rosji są nie do przyjęcia i świadczą o braku poszanowania dla szwedzkiej integralności terytorialnej".

Do ostatniego podobnego incydentu ze strony Rosji doszło w 2022 roku, gdy dwa rosyjskie samoloty SU-27 i dwa SU-24 naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną również w pobliżu Gotlandii.

Na Bałtyku do 20 czerwca trwają ćwiczenia państw NATO Baltops 24 z udziałem 19 państw pod dowództwem USA. Żołnierze doskonalą swoje zdolności obronne m.n. na Gotlandii oraz w archipelagu sztokholmskim.

Szwecja formalnie od 7 marca jest członkiem NATO. Złożyła wniosek o wejście w maju 2022 roku. Była to reakcja na atak Rosji na Ukrainę.