Rosja wznowiła dostawy ropy naftowej do bazy "Przyjaźń" w Adamowie przy granicy z Białorusią. Jak zapewnia przedstawiciel firmy PERN Roman Góralski, tłoczenie surowca odbywa się już normalnie. Wcześniej Rosjanie dwukrotnie zmniejszyli dostawy ropy do Europy Zachodniej ze względu na awarię rurociągu na terenie Białorusi.

Wcześniej PERN informował, że w poniedziałek o godz. 10.00 wstrzymane zostało tłoczenie ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" z Białorusi do bazy w Adamowie. Spółka podawała, powołując się na przedstawicieli koncernu Transniefti, że "przyczyną przerwy w dostawach surowca" była "awaria rurociągu na terenie Białorusi, która jeszcze dziś powinna zostać usunięta". 

PERN zapewniał jednocześnie, że dwie polskie rafinerie - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwie niemieckie rafinerie - PCK Schwedt i Mider Spergau "są zaopatrywane bez przeszkód z zapasów" zgromadzonych w magazynach spółki. Po południu PERN podał, że dostawy do bazy w Adamowie odbywają się już bez zakłóceń.

W poniedziałek o godzinie 16.00 otrzymaliśmy informację o wznowieniu dostaw do bazy w Adamowie. Ropa pojawiała się tam o godz. 16:15. Obecnie tłoczenia są już normalne - powiedział rzecznik PERN.

Rosyjskie media powołując się na operatora Transniefti informowały, że dostawy rosyjskiej ropy do Europy zostały poważnie zmniejszone z powodu wyrwy w rurociągu Drużba na terytorium Białorusi. Po południu Transnieft zapewnił, że jest gotów do wznowienia dostaw.

Po incydencie przepływ został najpierw całkowicie przerwany. Potem zdołano go wznowić na jednej z dwóch nitek. Druga została poddana reperacji - powiedział rzecznik rosyjskiego operatora Igor Diemin. Objętość transportowanej ropy spadła o połowę - wyjaśnił.

"Firma nie zanotowała kłopotów w dostawach"

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos, do której należy rafineria w Gdańsku przerabiająca głównie ropę dostarczaną rurociągiem Przyjaźń podał, że "firma nie zanotowała w poniedziałek żadnych kłopotów w dostawach do rafinerii w Gdańsku". Dostawy odbywają się tak jak zwykle - dodał.

Rurociąg Przyjaźń, został oddany do eksploatacji w 1964 roku. Zaczyna się w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. 

(md)