Najnowsze doniesienia wskazują, że cyfrowe aparaty fotograficzne mogą stać się wkrótce jeszcze mniejsze i jeszcze lepsze. Mamy aparaty o coraz większej rozdzielczości i z coraz większą pamięcią, ale możemy spodziewać się jeszcze bardziej rewolucyjnych zmian.

Firmy Olympus i Panasonic zapowiadają wprowadzenie konstrukcji Mikro Cztery Trzecie, umożliwiającej zastosowanie w aparatach kompaktowych wysokiej klasy wymiennych obiektywów, jeszcze mniejszych niż dotychczasowe. Będą to lustrzanki, tyle że bez lustra i o połowę mniejsze.

Naukowcy z uniwersytetu stanu Illinois ogłosili, że udało im się stworzyć pierwsze sferyczne matryce światłoczułe. Po zastosowaniu tej technologii aparaty fotograficzne widziałyby obraz podobnie jak ludzkie oko. Skomplikowane układy soczewek, konieczne do tej pory do stworzenia obrazu na płaskiej matrycy, można by uprościć i zminiaturyzować. Co więcej, takie matryce mogłyby posłużyć też do stworzenia sztucznego oka. Jednak na to trzeba będzie jeszcze długo poczekać.