MSZ rozważy możliwość odwołania się od wyroku unijnego sądu w sprawie ogromnej kary nałożonej na Polskę. To efekt interwencji dziennikarki RMF FM. A chodzi o niebagatelną kwotę 93 milionów euro.

Zobacz również:

Jeszcze wczoraj resort rolnictwa twierdził, że nie można odwołać się od decyzji sądu. Dzisiaj Ministerstwo Spraw Zagranicznych w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu pisze, że decyzja jeszcze nie zapadła. Resort dopiero będzie analizować argumenty za ewentualnym odwołaniem się.

Treść oświadczenia MSZ przysłanego do naszej redakcji

Zdarza się, że Trybunał Sprawiedliwości UE uchyla orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - przyznaje Ireneusz Kolowca z wydziału prasowego Trybunału Sprawiedliwości. Jak twierdzi, Polska ma na odwołanie się dwa miesiące. Jest więc szansa na odzyskanie pieniędzy.

Pomyłka w ministerstwie rolnictwa

Unijny sąd wydał niekorzystny dla Polski wyrok w sprawie ogromnej kary w wysokości 93 milionów euro. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że nie zamierza się jednak odwoływać. Jednak jak się okazało, w przesłanym naszej redakcji oświadczeniu pomyliło unijne instytucje.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stanowi władzę sądowniczą Unii Europejskiej i czuwa, we współpracy z sądami państw członkowskich, nad jednolitym stosowaniem i jednolitą wykładnią prawa Unii.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu obejmuje trzy organy sądowe: Trybunał Sprawiedliwości, Sąd (utworzony w 1988 r.) i Sąd do spraw Służby Publicznej (utworzony w 2004 r.). Te trzy organy sądowe wydały do tej pory około 15 000 orzeczeń.
Trybunał Sprawiedliwości (w skład którego wchodzi 27 sędziów i ośmiu rzeczników generalnych) jest właściwy do rozpoznawania odesłań prejudycjalnych (pytań prawnych dot. interpretacji i ważności prawa UE) kierowanych przez sądy państw członkowskich, skarg wnoszonych przeciwko państwom członkowskim przez Komisje o stwierdzenie naruszenia prawa UE oraz odwołań od orzeczeń Sądu UE.
Sąd UE z kolei (w skład którego wchodzi 27 sędziów) rozpoznaje m.in. skargi wniesione przez osoby fizyczne lub prawne przeciwko aktom instytucji UE, skargi wniesione przez państwa członkowskie przeciwko Komisji oraz skargi odszkodowawcze. Od orzeczeń sądu przysługuje odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości.