Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny pozostanie w areszcie śledczym Matrosskaja Tiszyna do 15 lutego - zdecydował sąd. Jego posiedzenie odbyło się na komisariacie policji w Chimkach pod Moskwą, gdzie Nawalnego przewieziono po aresztowaniu w niedzielę na lotnisku Szeremietiewo. Krytyk Kremla został zatrzymany po wylądowaniu na rosyjskim lotnisku po przylocie z Berlina. W Niemczech przebywał na leczeniu po próbie otrucia go środkiem bojowym z grupy Nowiczok w Rosji.

O decyzji sądu poinformował adwokat Nawalnego, Wadim Kobziew. O umieszczenie go w areszcie wnioskowała Federalna Służba Więzienna (FSIN). 

Chce ona, by rosyjski opozycjonista pozostał w areszcie śledczym do czasu, gdy rozpatrzony zostanie jej wniosek o zamianę wydanego wobec niego w 2014 roku wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary, czyli pozbawienie wolności. 

Według mediów sąd zajmie się tym wnioskiem 29 stycznia.

Obrończyni Olga Michajłowa powiedziała dziennikarzom, że adwokaci odwołają się od decyzji sądu o umieszczeniu Nawalnego w areszcie. 

Wskazała, że przepisy, na które powoływała się sędzia, nie przewidują możliwości zatrzymania osób skazanych w zawieszeniu na 30 dni aresztu.

Będziemy się odwoływać od tej decyzji jako całkowicie niezgodnej z prawem - zapowiedziała.

Naruszenia są oczywiste: sąd nie miał pełnomocnictw do rozpatrywania wniosku o aresztowanie, nie miał pełnomocnictw do rozpatrywania go za zamkniętymi drzwiami. Wszystkie wnioski o postępowanie otwarte dla publiczności i jawne zostały odrzucone, tak samo jak wszystkie, liczne wnioski zgłoszone przez obronę. Wszystkie co do jednego sąd odrzucił, praktycznie bez uzasadnienia - mówiła obrończyni.

Nawalny z wyrokiem

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. 

W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej.

Wrócił z Berlina do Moskwy. Zatrzymany zaraz po wylądowaniu

Federalna Służba Więzienna (FSIN) oznajmiła, że Nawalny został zatrzymany podczas przechodzenia kontroli paszportowej

Służby informują, że 29 grudnia 2020 roku wysłany został za Nawalnym list gończy "w związku z wielokrotnym naruszeniem warunków okresu próby", obowiązujących go z powodu zawieszania wykonania wyroku.

Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) podała, że opozycjonista Aleksiej Nawalny pozostanie w areszcie do decyzji sądu, który określi wobec niego tzw. środek zapobiegawczy. 

FSIN chce, by sąd zamienił Nawalnemu wyrok w zawieszeniu na karę więzienia.

Nawalny: "Nie bójcie się, wychodźcie na ulice"

Nie bójcie się, wychodźcie na ulice - wezwał swych zwolenników rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny w nagraniu wideo, opublikowanym po decyzji sądu, który w poniedziałek nakazał zatrzymanie go w areszcie do połowy lutego.

Nawalny oznajmił, że władze boją się, że ludzie wyjdą na ulice, ponieważ "to jest ten czynnik polityczny, którego nie można ignorować".

Opozycjonista mówił o "bandzie złodziei, która przez 20 lat grabiła kraj"

Oni boją się tych ludzi, którzy mogą przestać się bać i uświadomić sobie swoją siłę - oświadczył. Wzywam was - nie milczcie, sprzeciwiajcie się, wychodźcie na ulice! - zaapelował.

Współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow oświadczył, że sztaby polityka w całej Rosji "bezzwłocznie zaczynają przygotowania do wielkich mityngów", które odbędą się 23 stycznia.

We wtorek debata w Parlamencie Europejskim

Biuro prasowe Parlamentu Europejskiego potwierdziło, że do wtorkowego porządku obrad został dodany punkt dotyczący aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. 

Głosowanie nad ewentualną rezolucją odbędzie się w czwartek.

Po zatrzymaniu Nawalny spędził noc na komisariacie

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny spędził noc z niedzieli na poniedziałek na komisariacie policji w Chimkach pod Moskwą. Policja nie dopuściła do niego adwokatów. 

Jak poinformowała obrończyni Nawalnego Olga Michajłowa, policja w Chimkach potwierdziła, że po zatrzymaniu Nawalny został przewieziony na tamtejszy komisariat, gdzie spędził noc.