Mija piąta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Było to pięciolecie sukcesów, ale i borykania się z absurdalnymi unijnymi przepisami. Dopiero 1 lipca Komisja Europejska zniesie większość głupich norm dotyczących owoców i warzyw.

Norm domagali się producenci, bo np. mogli umieścić w skrzynkach więcej ogórków prostych niż zakrzywionych, a także supermarkety, bo chciały mieć pewność, że np. jabłko najwyższej klasy będzie duże i nie będzie miało plam czy zgrubień. Biurokracja wzięła jednak górę nad zmysłem praktycznym i okazało się, że niektóre normy są absurdalne, a w dodatku często ograniczają wybór konsumentom.

Komisja Europejska wycofuje się teraz ze zbędnych norm. Po wielu latach Bruksela zrozumiała, że ważniejszy jest smak jabłka niż jego wygląd. Posłuchaj relacji korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon:

Czy Polacy stosowali się do przepisów, które regulowały m.in. kąt zakrzywienia ogórka? Sprawdzał to na jednym z lubelskich bazarów reporter RMF FM Krzysztof Kot. Posłuchaj: