Mińsk ostrzega Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Twierdzi, że ma już gotową listę zakazu wjazdu na Białoruś dla zachodnich urzędników. "Ten zakaz właśnie zaczynamy egzekwować" - poinformował reportera RMF FM rzecznik białoruskiego resortu dyplomacji Andriej Sawinych.

Białoruskie MSZ nie chce podawać nazwisk osób, które znalazły się na liście. Andriej Sawinych powiedział, że osoby te dowiedzą się o tym osobiście, gdy będą się starać o wizy, a ci którzy mają paszporty dyplomatyczne - na granicy, z której zostaną zawróceni. Są na niej osoby, które podejmują destrukcyjne w stosunku do Białorusi działania i wyrządzają szkodę międzynarodowej współpracy - mówi Sawinych.

Nieoficjalnie wiadomo, że dotyczy to między innymi przewodniczącego europarlamentu Jerzego Buzka i eurodeputowanego Jacka Protasiewicza, a wszystkich nazwisk jest 150. Oprócz tego rzecznik MSZ ostrzegł, że rozpoczęto wnikliwą kontrolę międzynarodowych organizacji na Białorusi. Ma wykazać, które z nich nielegalnie finansują opozycję.