I fundamentalizm, i nastawiony tylko na zysk kapitalizm zagrażają demokracji - mówi w rozmowie z RMF FM przebywający w Polsce autor słynnej książki "Dżihad kontra McŚwiat" Benjamin R. Barber. Jego zdaniem, w tym konflikcie nie ma zwycięzców, a są tylko pokonani.

Wyraźnie "McŚwiat" ma teraz kłopoty, konsumpcyjny kapitalizm ma kłopoty, cały Zachód ma kłopoty związane z dżihadem, związane z zagrożeniem terroryzmem. Ale równocześnie świat tradycyjnej religii i kultury także ma problemy. Żyjemy w coraz bardziej komercyjnym świecie, świecie konsumentów, nie obywateli. Demokracja tu nie wygrywa - mówi słynny politolog. Jego zdaniem, w islamskich i zachodnich środkach masowego przekazu dominuje teraz polityka terroryzmu i polityka wojny z terroryzmem. W tych warunkach trudno o zbliżenie stanowisk.

Nie mogę zrozumieć dlaczego konserwatywna gazeta z Kopenhagi drukuje bluźniercze karykatury Mahometa. Wolność słowa ma służyć promocji demokracji, a nie temu by większość wyśmiewała mniejszość - podkreśla politolog. Prawdopodobnie, świat islamu jest nieco przeczulony. Prawdą jednak jest, że często to co robimy w imię wolności słowa jest bardziej prowokacją, niż prawdziwym wyrazem wolności słowa. Równocześnie postawa: nie wolno nas przedstawiać jako zwolenników przemocy, a jeśli tak mówisz, zasługujesz na śmierć, to nie jest najlepsza reakcja na prowokację.

Zdaniem Barbera, dobrze by się stało, gdyby Turcja została przyjęta do Unii Europejskiej. Jest to jednak w jego opinii bardzo mało prawdopodobne: Europa zupełnie nie radzi sobie z wielokulturowością. Nie była w stanie zasymilować nawet swej własnej muzułmańskiej społeczności. Dlatego myśl o 70-milionowym islamskim narodzie wchodzącym w skład Unii przeraża wielu Europejczyków. Moim zdaniem niesłusznie. Myślę, że wejście Turcji do Europy mogłoby nawet przyspieszyć rozwiązanie wielu problemów

Barber uważa, że w tej chwili w Europie dominuje strach przed Islamem, strach przed terroryzmem i strach przed obcymi. Polityka oparta na strachu jest bardzo silna, więc szanse Turcji są małe.