Zmarł kardynał Zenon Grocholewski – poinformowała Konferencja Episkopatu Polski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej miał 80 lat.

Informację o jego śmierci podała Konferencja Episkopatu Polski. Duchowny zmarł w Rzymie.

Grocholewski urodził się w październiku 1939 roku. Po wojnie jego rodzina osiedliła się w Wielkopolsce. Przyszły kardynał w 1963 roku został księdzem i pracował w Poznaniu.

Już 3 lata później trafił do Rzymu, gdzie studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Gregoriańskim. Później rozpoczął pracę w Kurii Rzymskiej. Był prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, pracował też jako prezes Sądu Kasacyjnego Watykanu.

21 grudnia 1982 roku Jan Paweł II mianował go biskupem, 10 lat później został podniesiony do godności arcybiskupa.

W listopadzie 1999 roku Zenon Grocholewski został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. To instytucja, która zajmuje się katolicką oświatą na całym świecie. 2 lata później został kardynałem. Brał udział w dwóch konklawe: w 2005 i 2013 roku.

W 2015 roku zrezygnował ze stanowiska i przeszedł na emeryturę. W październiku 2019 roku stracił prawo do udziału w konklawe.

Ksiądz kardynał Grocholewski był orędownikiem polskich spraw w Kościele na całym świecie, a szczególnie w Stolicy Apostolskiej. On jako Polak, tym polskim doświadczeniem miał wielki wpływ na życie Kościoła na całym świecie - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. W Stolicy Apostolskiej pracował podczas pontyfikatu 5 papieży, ale był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka - dodaje.

Wybitny znawca prawa kanonicznego

Grocholewski był uznawany za jednego z czołowych znawców prawa kanonicznego. Napisał wiele prac związanych z tym tematem. Był uhonorany wieloma tytułami honorowymi. Tytuł doktora honoris causa przyznały mu: Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie (1998), Katolicki Uniwersytet Lubelski (1999), Uniwersytet w Pasawie (2001), Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie (2002), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2004), Uniwersytet Śląski w Katowicach (2010), Uniwersytet Katolicki w Rużomberku (2013), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (2018) Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2019).

Grocholewski był jednym z 7 żyjących polskich kardynałów. Poza nim ten tytuł przysługuje: kard. Stanisławowi Dziwiszowi, Henrykowi Gulbinowiczowi, Marianowi Jaworskiemu, Konradowi Krajewskiemu, Kazimierzowi Nyczowi i Stanisławowi Ryłko. Obecnie w konklawe wybierającym papieża może brać udział trzech z nich. To Krajewski, Nycz i Ryłko.