Microsoft to gigant na rynku komputerowym, ale z roku na rok coraz bardziej odczuwa konkurencję ze strony tzw. wolnego oprogramowania. W latach 70. także i Polska miała swoje zagłębie komputerowe - Wrocław, gdzie produkowano komputery Odra.

Ale po fabryce Elwro nie ma już śladu. W ciągu trzydziestu lat budowano tam nie tylko komputery, ale i kalkulatory, w tym pierwszy polski kalkulator biurowy Elwro 105LN. Wykonywał on cztery podstawowe działania, miał dwunastocyfrowy wyświetlacz, który świecił wyraźnym zielonkawoniebieskim światłem.

Tam także powstawały organki elektroniczne Elwirka. To tam do życia powołano wielkie szafy zwane wtedy komputerami Odra. Obecnie nie ma już Wrocławskich Zakładów Elektronicznych Elwro; nie ma też komputerów Odra (ostatni znajdujący się we wrocławskiej fabryce Hutmen został wyłączony na zawsze dwa lata temu).

Duża część pracowników zakładu Elwro ma własne firmy komputerowe, jedna z nich nawet podobnie się nazywa i to tak naprawdę jedyny ślad po komputerowej historii Wrocławia.

Dodajmy, że komputer Odra teraz można podziwiać w Muzeum Przemysłu Dolnośląskiego we Wrocławiu.