Terminalowi LNG w Świnoujściu - podczas sobotniej uroczystości, w której mają wziąć udział m.in. prezydent Andrzeja Duda i premier Beata Szydło - zostanie nadane imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To właśnie on w 2006 r. przedstawił koncepcję budowy gazoportu.

Terminalowi LNG w Świnoujściu - podczas sobotniej uroczystości, w której mają wziąć udział m.in. prezydent Andrzeja Duda i premier Beata Szydło - zostanie nadane imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To właśnie on w 2006 r. przedstawił koncepcję budowy gazoportu.
Terminal LNG w Świnoujściu /PAP/Marcin Bielecki /PAP

Podczas uroczystości w świnoujskim terminalu LNG odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Organizatorami wydarzenia są pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Podczas uroczystości planowane są wystąpienia m.in. prezydenta Dudy i premier Szydło. Spodziewany jest także udział prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W piątek po południu do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych. Pierwszy z nich, od firmy Statoil, planowany jest na 25 czerwca.

Choć na razie moc regazyfikacyjna terminala wynosi 5 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania, padają deklaracje o konieczności jego rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 mld m sześc. rocznie.

Jaka jest historia gazoportu?

Koncepcja budowy gazoportu została przedstawiona 22 maja 2006 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pracami projektowymi kierowali ówczesny szef resortu gospodarki Piotr Woźniak (dziś prezes PGNiG) i ówczesny wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Uruchomienie terminala zaplanowano na rok 2011, a jego zdolności przeładunkowe określono wtedy na 2,5 mld m sześc. gazu rocznie w pierwszym etapie funkcjonowania i docelowo 5 mld m sześc. w drugim etapie. Po zmianie rządu w listopadzie 2007 r. rząd PO-PSL ponad rok analizował samą konieczność kontynuowania budowy instalacji. Przez kolejne miesiące trwały prace nad uzyskaniem wszystkich koniecznych pozwoleń, a fizycznie budowa ruszyła w marcu 2011 r.

W sierpniu 2012 r. spółka Hydrobudowa, która była podwykonawcą konsorcjum budującego gazoport, popadła w tarapaty, w efekcie czego pracownicy zeszli z placu budowy. Pod koniec 2012 roku pojawiły się informacje o prowadzonym we Włoszech prokuratorskim postępowaniu wobec szefa jednego z głównych wykonawców terminala - firmy Saipem. To specjalistyczna firma, budująca m.in. Nord Stream czy Blue Stream. W kolejnych miesiącach doszło do konfliktu z Saipemem, który spowodował kolejne opóźnienia.

W podpisanym we wrześniu 2015 roku porozumieniem między Polskim LNG i konsorcjum budującym terminal z firmą Saipem na czele zapisano, że budowa zostanie zakończona do końca 2015 roku. Ostatecznie pierwszy statek, a był to właśnie "Al Nuaman" z katarskim LNG, do gazoportu w Świnoujściu przybił w grudniu 2015 roku. Tamta dostawa posłużyła, podobnie jak kolejna, do rozruchu instalacji. 1 czerwca br. po licznych testach i próbach nastąpiło formalne przejęcie instalacji przez służby eksploatacyjne Polskiego LNG.

W ramach inwestycji w Świnoujściu wybudowano nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z systemem cumowniczym umożliwiającym rozładunek zbiornikowców LNG o pojemności ładunkowej od 120 tys. m sześc. LNG do około 217 tys. m sześc. LNG(Q-flex), dwa kriogeniczne zbiorniki do składowania procesowego LNG (każdy o pojemności około 160 tys. m sześc.), instalacje do regazyfikacji LNG oraz gazociąg Świnoujście - Szczecin o długości 85 km łączący Terminal LNG z polskim systemem przesyłowym.

(mn)