KE szykuje się do odblokowania pierwszej transzy KPO (6,3 mld euro) w ciągu kilku dni. „Termin końca lutego na ocenę pierwszej transzy KPO ma być dochowany” – usłyszała dziennikarka RMF FM. Jeszcze kilka tygodni temu urzędnicy z Komisji Europejskiej mówili, że w związku z brakiem postępów Polski w sprawie spełnienia tzw. kamieni milowych, termin oceny może być odroczony. Wiązałoby się to również z przesunięciem wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak dowiedziała się jednak dziennikarka RMF FM w Brukseli, pojawiła się szansa na szybszą finalizację pierwszej transzy. Pomóc w tym ma rozmowa Donalda Tuska z Ursulą von der Leyen, która może odwiedzić Polskę.

Wcześniej unijni urzędnicy informowali, że w związku z brakiem wyraźnych postępów w spełnieniu praworządnościowych kamieni milowych (w tym usunięcia skutków tzw. ustawy kagańcowej) może być konieczne - w ramach porozumienia między Polską i UE - uzgodnienie przesunięcia terminu oceny, którą KE miała wydać w lutym tego roku. Wiązałoby się to jednak z opóźnieniem pierwszej wypłaty z KPO. 

Teraz pojawia się jednak nadzieja, że pierwotny termin oceny ma zostać dochowany. "Nie ma mowy o przedłużeniu terminu (lutowego)" usłyszała dziennikarka RMF FM.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotował plan działań dotyczący przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego w Polsce. Plan zawiera między innymi terminy przyjmowania 9 ustaw sądowniczych rozwiązujących problemy z KRS, SN czy Trybunałem Konstytucyjnym.

Von der Leyen odwiedzi Polskę?

Istotną rolę w terminowym przeprowadzeniu procesu ma odegrać spotkanie między szefową KE Ursulą von der Leyen i polskim premierem Donaldem Tuskiem. "Nic nie mogę na razie w tej sprawie powiedzieć" - mówi wysoki rangą polski dyplomata, ale nie zaprzecza, że rozmowy w sprawie wizyty von der Leyen są faktycznie prowadzone. Sprawa jest trzymana w tajemnicy także ze względów bezpieczeństwa.

Szefowa KE miałaby się zatrzymać w Polsce podczas podroży do Kijowa 24 lutego, gdzie ma się pojawić w związku z drugą rocznicą wybuchu wojny. "O wszystkim wie zaledwie kilka osób" - powiedział jeden z rozmówców RMF FM. 

Jeżeli te informacje się potwierdzą, to wypłata 6,3 mld euro mogłaby nastąpić, tak jak zakładał rząd, na przełomie marca i kwietnia (po ocenie KE jeszcze Rada UE ma miesiąc na wydanie swojej opinii).

Wniosek o wypłatę pierwszej transzy z Krajowego Planu Odbudowy 15 grudnia złożył Donald Tusk podczas wizyty w Brukseli. Do tej pory Polska nie otrzymała z UE żadnych środków z KPO uwarunkowanych spełnieniem kamieni milowych.

Opracowanie: