Po południu i wieczorem intensywne opady deszczu i burze na zachodzie Polski, w nocy w górach możliwy śnieg – ostrzegają synoptycy z IMGW. Będzie chłodno, przy gruncie temperatura może spaść do minus 4 stopni.

Niemal cała Europa w najbliższych dniach znajdzie się w zasięgu niżów. Pogodę w Polsce kształtować będzie niż znad Morza Czarnego i drugi znad Wysp Brytyjskich.

Pierwszy dzień po świętach wielkanocnych był dość ciepły. Termometry pokazywały maksymalnie od 11 stopni Celsjusza na zachodzie, przez 15 w centrum i do 18 stopni na Warmii i Mazurach. Deszcz przelotnie padał w pasie od Pomorza, przez Kujawy, woj. łódzkie po Małopolskę. 

Od zachodu napływa chłodne powietrze

Synoptycy uprzedzają, że we wtorek od zachodu będą napływać do Polski masy chłodnego, wilgotnego powietrza. W związku z tym po południu i wieczorem meteorolodzy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu w zachodnich regionach kraju. Nie wykluczają również burz. Front opadów z zachodu kraju będzie przemieszczał się na wschód. W nocy "zatrzyma się w połowie Polski". W górach padać będzie śnieg. Miejscami nawet do 12 cm. 

W całym kraju wiatr słaby i umiarkowany, choć miejscami spodziewany jest też porywisty z kierunków południowego i zachodniego.

IMGW ostrzega przed przymrozkami

Noc z wtorku na środę to przejaśnienia na wschodzie, a później również na zachodzie kraju. Należy jednak spodziewać się deszczu i miejscowych burz w pasie od Pomorza, przez centrum, po południowy wschód kraju. W Małopolsce i świętokrzyskim może spaść nawet 20 mm. Wysoko w górach spodziewajmy się także opadów śniegu.

Temperatura minimalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na wschodnich i zachodnich krańcach kraju, ok. 4-6 stopni od Pomorza po centrum. Na północnym wschodzie oraz w południowej części woj. dolnośląskiego możliwe przymrozki ok. -2, -1 stopnia, przy gruncie do -4°C.

W środę większe zachmurzenie niż we wtorek. Na zachodzie i południu możliwe przejściowe rozpogodzenia. Na wschodzie i w centrum kraju spodziewane są przelotne opady deszczu, które mają jednak stopniowo zanikać. Wysoko w górach musimy być przygotowani na opady deszczu i deszczu ze śniegiem. 

Będzie chłodniej niż we wtorek: od 8 stopni Celsjusza nad morzem, do 16 stopni na północnym-wschodzie. Wiatr będzie słaby, nad morzem jednak może być umiarkowany. W Sudetach także porywisty i powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.